• 17 בפברואר 2020
 5 דרכים לעצירת ההתקרחות

5 דרכים לעצירת ההתקרחות

אנחנו מקריחים וזו עובדה. מה יציל את השיער שלנו? מה מוכח ומה טבעי? מה מוביל לתופעות לוואי ומה מתאים לגבר או לאשה? החלטנו להפסיק למרוט שיער ולעשות סדר קטן בבלאגן.

זה לא משנה אם נאשים את ה"גן היהודי" האחראי על התקרחותנו, או את סבא וסבתא שסבלו מדלילות שיער והתקרחות. העובדות מדברות אלינו, כל בוקר, נשים וגברים כאחד. במקלחת – שאריות שיער, במיכל שואב האבק החדש שקנינו שערות מככבות, ועל רצפת החדר עשרות אם לא מאות שיערות מחכות לנו בכל פעם מחדש. אז מה קורה לנו במעטפת החיצונית של ראשינו? איך בכל זאת נעצור או נמזער את תהליך ההתקרחות? מה הוכח מחקרית, ממה עלינו להיזהר או להימנע? החלטנו לאסוף את עצמנו בקוקו דמיוני ולצאת למסע לחיפוש אחר הפתרון.

כימיקלים, כדורים ותרופות

בעולם זה מצאנו מספר פתרונות. כדורים המאושרים לשימוש רק בהמלצת רופא. הסיבות לחיוב בהמלצת רופא ברורות: סכנות ותופעות הלוואי.

לגברים בלבד מצאנו את כדורי הפרופסיה (הפינסטריד). הכדורים מורידים את רמות ה- DHT בדם. הטיפול בכדורים אלה מוכח מחקרית כיעיל אך מתאים אך ורק לגברים, מחייב שימוש יומי לאורך כל החיים ותופעות הלוואי רבות ומגוונות. ירידה בחשק מיני, פגיעה בכבד, פגיעה באיכות הזרע ותופעות של דיכאון. זו הסיבה לכך ששימוש בכדורים אלה מחייב מעקב רפואי.

תכשירים שאינם נדרשים במרשם רופא

בעולם התכשירים מצאנו מגוון תכשירים המכילים מינוקסדיל.  תכשירים אלה אינם דורשים מרשם רופא. השימוש בתכשירים הינו חיצוני ומטרתם לגרום להזרמת דם גדולה יותר לזקיקי השיער. טיפול במינוקסידיל מומלץ בעיקר לגברים ודורש שימוש יום יומי. מדוע יום יום? מכיוון שהפסקת שימוש עלולה להוביל לנשירה מאסיבית ומהירה וזו אחת מתופעות הלוואי. תופעות נוספות הינן שיעור יתר באזורים אחרים בגוף, לחץ דם ונפיחות באזור הפנים ועוד.

טכנולוגיה לשימוש ביתי

בעולם הקדמה והטכנולוגיות הרפואיות מצאנו טכנולוגיה ייחודית לשימוש ביתי שהוכחה מחקרית. מכשיר ההריג'ן – מכשיר קל ונוח לשימוש ולתפעול  בבית, בעבודה, ובכל מקום אחר. מתאים לגברים הסובלים מהתקרחות ולנשים הסובלות מדלילות שיער. המכשיר תורם לעידוד צמיחת שיער חדש לעיבוי השיער הקיים. 

לפרטים נוספים ולאבחון ללא עלות

לעומת פתרונות טכנולוגיים אחרים, מכשיר ההריג'ן משלב בכל טיפול שלושה מנגנונים התורמים לצמיחה מחודשת של שיער ולעיבוי השיער.  תוצאות השימוש במכשיר כה מבטיחות שהוא נמכר עם הבטחת תוצאה ברורה או החזר כספי במידה ולא הושגה התוצאה

לחובבי הניתוחים, ההזרקות, וימיי חופשת המחלה.

השתלת שיער. פרוצידורה רפואית ניתוחית שנועדה להחזיר את השיער למקומות בהם הוא כבר לא נמצא ולשפר את המראה במהירות. ניתוח ההשתלה יקר, לא מתאים לכל אחד מאתנו. כמו כן, על מנת להגיע לתוצאה טובה נדרשת בחירה מדוקדקת של רופא משתיל. תופעות הלוואי מוכרות: אי קליטת חלק מהזקיקים המושתלים, השתלה עם כיוון צמיחה הפוך, דלקות, והמשך התקרחות באזורים שלא הושתלו הדורשים השתלה נוספת.

כמו כן, ישנם טיפולי PRP ו PRF. מדובר שוב בפרוצידורה רפואית. הזרקת גורמי גדילה המופקים מדם המטופל חזרה לקרקפת הראש. פעולה זו מתאימה גם לנשים וגם לגברים, היא אינה זולה ודורשת לרוב מעקב של הרופא המטפל. עדיין אין הוכחה מחקרית ליעילות הטיפול, הפרוצדורה עצמה נשמעת לא פשוטה (לקיחת דם והחדרת החומר המזוקק בזריקות לקרקפת הראש). עד כה ידוע על תופעות לוואי מינוריות נפיחות מקומית, רגישות ואדמומיות באזור הקרקפת.

קליניקות לטיפול בשיער

בגזרה זו מצאנו עשרות בתי עסק  ואלפי כתבות המזהירות אותנו – הצרכנים.

הסיבות לכך ברורות. מרבית הקליניקות משתמשות בחומרים, בתמיסות ובשיטות טיפול שאין להן הוכחה מחקרית, אין להן אישור משרד הבריאות, אין הבטחה כספית לתוצאה ואין התחייבות לדבר – והמחיר? יקר.

אמנם, חלק מהקליניקות הציגו בפנינו תמונות ועדויות מצולמות המוכיחות אחרת אך הדבר נתון לשיקול הדעת של כל אחד ואחת מאתנו באם להאמין או שלא להאמין.

אז איך נדע מה מתאים לנו?

בחרנו בשיטה אחרת. ניגשנו לאבחון במעבדה. לגלות מדוע השיער שלי דליל ומדוע השיער של בעלי הולך ומתמעט. לבחון מקרוב מה קורה לנו מתחת לעור הקרקפת כדי להבין אם יש סיבה לחפש פתרון או שפשוט מאוחר מדיי עבורנו.

האם גם אתם מתלבטים? השאירו פרטים ובואו לאבחון ללא עלות.

עוד באותו נושא