fbpx
  • 30 ביוני 2022
 לעבור פרידה בלי לאבד את עצמך בדרך: אולה לטי חושפת לראשונה את מה שרבים מנסים להסתיר.

לעבור פרידה בלי לאבד את עצמך בדרך: אולה לטי חושפת לראשונה את מה שרבים מנסים להסתיר.

 תקופת הקורונה הביאה איתה הרבה שינויים, רבים נאלצו לעזוב את מקום עבודתם ולחשב מסלול מחדש, אחרים העתיקו את מקום עבודתם אל הבית וכתוצאה מכך הכירו את משפחתם מחדש לעיתים לצד הטוב ולעיתים לצד הפחות טוב, אולה לטי אחת היועצות המבוקשות בתחום הזוגי בראיון מיוחד לתקופה זו.

אולה, מה הביא אותך לייעוץ זוגי וליווי נשים?

לאחר מספר משברים קשים בחיים שלי ופרידות מאוד כואבות, אני עברתי דרך מאוד ארוכה למי שאני היום. אני עשיתי את זה לבד, לכן היא לקחה לי 10 שנים. 10 שנים של ללמוד, לחקור, לנסות, לטעות, ושוב להתחיל מחדש. אני רכשתי כל כך הרבה ידע וכלים שהובילו אותי לרמת מודעות עצמית מאוד גבוהה, אני גיליתי איזה כיף זה להיות מחוברת לנשיות שלי, באופן מודע, וכמה כח יש לאישה בנשיות שלה, עד כמה אהבה עצמית, ערך עצמי גבוה, ביטחון עצמי, ומודעות בכללי יכולים לשנות את החיים מקצה לקצה. אני גיליתי שהמון נשים עברו או עוברות את מה שאני עברתי וראיתי איך אני יכולה לעזור להן לעשות שינוי, כדי שלא יעשו דרך כל כך ארוכה כמו שלי, שלא יוותרו על עצמן ועל האושר שלהן. אני כן מאמינה שדווקא אישה יכולה ״לנהל״ זוגיות, מתוך מודעות, מתוך נשיות, זוגיות מאושרת ומעצימה, להיות מוערכת ואהובה ולמלא את הבן זוג שלה באנרגיה שלה, איך שינוי קטן בניהול תקשורת תקינה יכול לעשות פלאים, איך הבנת השלבים של הזוגיות והמשפחה יכולה לעזור להתגבר על משברים שונים ולצמוח ביחד, זה פשוט מדהים. ואין משהו מספק וממלא יותר מלעזור לאנשים להיות מאושרים ומצליחים.

אם חד הורית עם ילדים, מה הסיכוי למצוא אהבה חדשה?

בדיוק אותו סיכוי כמו של רווקה בלי ילדים. החברה מכניסה לראשינו מלא סטיגמות ותבניות. אם חד הורית עם ילדים זאת לא אישה שהיא סוג ב׳, הייתי מפרטת המון יתרונות, אבל זה נושא בפני עצמו. מבחינת אהבה וזוגיות אז אני אגיד ככה, גבר שהוא גבר אמיתי, לא מפחד מאחראיות, וכאשר גבר אוהב אישה הוא יאהב אותה גם עם יש לה 10 ילדים. כמו שיש ״גברים״ שמסוגלים לנטוש את הילדים שלהם לטובת עצמם (אני לא מדברת על אבות שנפרדים או מתגרשים מאישה, אבל מתפקדים 100% כמו אבות, משלמים מזונות, דואגים לראות ולבלות עם הילדים, פעילים בכל נושאי החינוך וגדילת הילדים, אני מתכוונת לאלה שפשוט מתנתקים לגמרי), אז לגברים אמיתים לא מפריעים ילדים, נקודה. פעם חבר טוב שלי אמר לי משפט שמלווה אותי המון שנים: ״ נכון שאת לא בשביל כל אחד, אבל את גם לא צריכה כל אחד, את צריכה גבר אמיתי שיאהב אותך ואת כל מה שיש לך״. ועוד דבר קטן, יש משפט שאומרים: ״ הוא קיבל אותה עם ילדים״, אז זהו, אישה עם ילדים זאת כבר משפחה, היא יכולה לקבל גבר לתוך המשפחה והוא יזכה במשפחה, והמבין יבין.

אישה עם ילדים או בלי ילדים זאת לא השאלה. אישה עם או בלי בטחון עצמן וערך עצמי בריאים זה ההבדל.

זה פשוט סוג מיוחד של גברים, ויש אותם הרבה מאוד, וזה בדיוק סוג הגברים שכל אישה היתה רוצה. אבל כל עוד אישה עם ילדים תחשוב שהיא לא מספיק טובה או לא ראויה לגבר אמיתי היא פשוט לא תראה אותו, אבל זאת באמת כבר שאלה של ערך עצמי ובטחון עצמי.

איך לעבור פרידה בלי לאבד את עצמך?

אני חושבת שרובנו עברנו פרידה אחת לפחות בחיים. וגם אם פרידה הייתה בהסכמה והחלטת שני הצדדים, התקופה שלאחר הפרידה היא בדרך כלל לא קלה, במיוחד עם הקשר היה ארוך ומשמעותי. ולא, זה לא כמו בסרטים, איפה שמנגנת מוזיקת רקע יפה וכל החברים מתגייסים ובאים אליך לתמוך ולעודד.

אני אספר על שיטה אחת שתאפשר לעבור את התקופה שאחרי פרידה בצורה פחות כואבת.

העצה הראשונה היא כמובן להעסיק את עצמך במשהו, כי כאשר בן אדם נשאר אחד על אחד עם עצמו במקום בו כל דבר מזכיר את האתמול, התקופה שלאחר פרידה יכולה להיות ממושכת וכואבת יותר. כל דבר שמסיח את הדעת יכול לעזור.

אבל אני רוצה להציע גישה קצת אחרת, שתאפשר לא רק לעבור את התקופה אחרי הפרידה בצורה יותר קלה אלה גם תקדם אותך בכיוון לחיים האידיאליים שלך, להגשמה שלך. לפעמים אחרי סיום קשר משמעותי וארוך טווח יש תחושה שאבדה משמעות בחיים. כן אפשר לאפשר לעצמך פרק זמן להתאבל אבל חשוב להגדיר אותו (יום, יומיים, שבוע), לבכות, להתפרק, לא לרצות שום דבר, תוך הבנה שזה טבעי ושזאת תגובה נורמלית וגם זה יעבור. תהליך קבלת המצב והסיטואציה מקצר משמעותית את תקופת הכאב וסבל.  דבר נוסף שצריך לעשות, זה לחשוב איך אני רוצה לראות את החיים שלי אם לא מבחינת הזוגיות (כי זה עדיין כואב), אז בכל תחום אחר: בריאות ומראה, עבודה, ללמוד משהו חדש שיקדם אותך, כל דבר שלפני כן נדחה. זה יאפשר לראות ולקבל משמעות בחיים גם בלי בן זוג ליד, שהקשר איתו נגמר.  זה מאוד עוזר לצאת ממלכודת מנטלית שהחיים איבדו משמעות. ככה ניתן להחזיר צבעים לחיים דרך דלת אחרת, וזה מדהים כמה מהר בן אדם יכול להשתנות, כמה מהר כיוון של החיים יכול להשתנות. ההבנה הזאת, שכל דבר שאנחנו בעצמנו מקשרים לבן אדם מסויים, את הציפיות שלנו בחיים, את הזכות שלנו לאושר, את הערך העצמי שלנו וביטחון העצמי, כל זה מהר מאוד נגמר ואישה מרגישה פתאום שאין בשביל מי. אז זהו, שיש בשביל מי – בשביל עצמך. זה מה שצריך לחשוב עליו ולהבין שמחר יהיה יום חדש, ותגלי את עצמך מחדש, ותגלי דברים חדשים, אפשרויות חדשות, ואני ממליצה "לצייר" אותם בצורה חיובית. להתאמץ קצת, למרות שזה יכול להיות קשה. ומאוד חשוב – לא להביט אחורה. 

פשוט לשאול את עצמך כל יום, איך אני רוצה לראות את החיים שלי מחר? איזה צעד אני אעשה היום שיקדם אותי לחיים שאני רוצה.

האם אישה מודרנית צריכה ליזום קשר עם גבר שמצא חן בעיניה? 

העולם שלנו משתנה, והיום נשים יותר ויותר לוקחות יוזמה ואחריות לידיים שלהן. אבל אגלה לכם סוד שאולי חלק מאנשים יודעים היטב, בכל הזמנים, גם בעבר, אישה תמיד היתה זאת שבחרה את הגבר שלה, אבל העניין הוא שזה היה קורה קצת אחרת ממה שאנחנו רואים היום. היום יותר נשים, במיוחד דור הצעיר יותר, יוזמות יותר, אבל לא מאותן סיבות. ואם חלק מההרגלים החברתיים ניתן לשנות יחסית מהר, אז משהו בסיסי יותר שמייצר ומייצב את עולם הנשים ואת עולם הגברים, מה שמונח ביסודם של האינסטינקטים שלנו בלתי אפשרי לשנות מהר. וב 100-200 השנים האחרונות נשים וגברים בבסיס שלהם לא השתנו כמעט. אני מאמינה שצריך להשאיר לגבר זכות  ואפשרות לחזר אחרי האישה, לעשות את אותם צעדים הנדרשים כדי "לכבוש" אותה. זה נשמע קצת מיושן בעולמנו המתקדם, אבל גבר הוא זה שצריך לכבוש את אישה.

וכאן בגדול השאלה בשביל מה אישה רוצה ליזום את הקשר או להשיג גבר שהיא רוצה, למה היא רוצה להיות עם הגבר הזה? כלומר, אם המטרה היא להעביר ביחד זמן כיפי, או רומן קצר, אז כן, למה שאישה לא תיזום ותקבל את מה שהיא רוצה? אבל אם המטרה שלגבר יהיו רגשות אמיתיים וחזקים, אז במקרה הזה אישה צריכה טיפה להוריד את המפרש.  לא מדובר פה על טריקים ומניפולציות של נשים, העניין הוא שגבר באמת צריך קצת זמן על מנת לפתח רגש. לאישה יש נטייה להשלים את התמונה בדמיון שלה שעוד לא באמת קיבלה תבנית וקווים ברורים, אישה מתאהבת בפנטזיה שלה. אישה כן יכולה להתחיל את ה"משחק" הזה, כדי כן לאפשר לגבר שהיא בחרה בו לחזר אחריה. וטיפ ראשון, אישה לא צריכה להשתדל למצוא חן בעיניו, קודם כל היא צריכה למצוא חן בעיניי עצמה, להיות מאוהבת בעצמה, ככה היא לא תשדר שהיא נמצאת בחיפוש. 

טיפ נוסף, לא להתכווץ ולא להתחבא אם גבר מוצא חן בעיניך. הרבה נשים עושות את זה, הן מתחילות להראות חוסר עניין ואדישות, בגלל שהן נבהלות מהרגשות שלהן. כאן הייתי ממליצה כן ללמוד להראות עניין, לפחות לחייך ולא להסיר מבט מהר מדי. 

ואם גבר מתחיל לעשות צעדים, כן לאפשר לו לעשות אותם כי רק ככה גבר מפתח רגשות, רק דרך הצעדים שהוא עושה, הוא מעריך ואוהב את מה שהוא משקיע בו.

מה סוד ההצלחה של האישה בזוגיות?

סוד ההצלחה של אישה בזוגיות ובאופן כללי הוא במודעות שלה, באהבה העצמית שלה ובערך העצמי שלה, נקודה. אישה שמודעת לעצמה ולנשיות שלה, שמבינה את השוני בצורת חשיבה ובצורת ההתנהגות בין גברים לנשים, לה יש כח וכלים "לנהל" מערכת יחסים והיא יודעת מה הם הכפתורים הנכונים שעליהם ניתן ללחוץ כדי לקבל את היחס שהיא רוצה. אנחנו לא מושכים אנשים לחיינו במקרה. מכירים את המשפט: "דומה מושך דומה"? אז רמת האנרגיה שיש לאישה, עד כמה אישה אוהבת ומעריכה את עצמה זה בדיוק הרמה של הגבר שהיא תמשוך לחיים שלה. אבל בהחלט, ידע, מודעות, ערך עצמי ובטחון עצמי ברמה גבוהה הם המפתח להצלחה של האישה בזוגיות ובתכלס גם בכל תחום בחיים שלה.