fbpx
  • 30 ביוני 2022
 משכירה ממושמעת לעצמאית עם משמעות: חן דסקל בראיון מיוחד על הצעד שרבים מפחדים ממנו.

משכירה ממושמעת לעצמאית עם משמעות: חן דסקל בראיון מיוחד על הצעד שרבים מפחדים ממנו.

חן דסקל הבטיחה לעצמה מגיל קטן שתכבוש כל פסגה אפשרית, בגיל מוקדם הקימה עסק משגשג להפקת אירועים. לאחר כמה שנים עשתה הסבה ועברה לחברת אשראי גדולה שמעסיקה אלפי עובדים, שם עלתה בסולם הדרגות עד לצמרת הניהול הנוצצת שמתלוות עליה ההטבות שכולנו חולמים עליהם ואפילו קטפה את התואר "העובדת המצטיינת של החברה" עד שלפני כמה שנים היא הבינה שהמרדף אחרי טייטלים הוא ריק מתוכן והחלה ליישם את כל מה שלמדה על מנת לקדם בעיקר נשים כמאמנת אישית. היום היא "מחלצת" מתאמנים ומתאמנות מנקודות שונות בחיים בדרך לפסגות חדשות.

חן, איך מוותרים על תפקידים נחשבים ושכר גבוה כדי ללכת לתחום האימון?

"לפני כארבע שנים אבא שלי קיבל אירוע מוחי ולמעשה בשבריר שנייה חייו השתנו ומהאדם הכי חזק ואנרגטי שהכרתי הוא הפך לאדם סיעודי באופן הכי קשה שאפשר לתאר. במהלך השנה הראשונה שהייתה קשה מנשוא הרגשתי שסדנאות ואירועים שעברתי בחיים ובעיקר העמקה בעולם ההתפתחות האישית מעניקים לי חוזק נפשי כדי להתמודד עם הסיטואציה ויתרה מכך חלחלה אליי ההבנה המוחלטת שהחיים הם שבריריים נורא וכדי להתמודד איתם יש להכין את עצמך בכל המובנים.

במהלך התפקיד האחרון שלי בעבודתי הקודמת ניהלתי פעילות של מוקד שעבדו בו 150 נשים, רובן מהמגזר הערבי והרגשתי שנשים ברובן מייצרות המון משמעות עבור הסביבה הקרובה שלהן אך לא עבור עצמן- נשים ששוקעות יותר מאשר משקיעות בכל מה שנוגע להן באופן אישי והחלטתי שדרך תחום האימון אוכל לשפר חיים של אנשים ובעיקר של נשים ולהקנות להן את הכלים כדי לנצל את החוזקות והחולשות שלהן כאחד כדי לייצר משמעות עבור עצמן".

ועדיין זה צעד שהרבה לא יבינו אותו.

"להיפך, אני חושבת שבשנים האחרונות יש יותר מודעות לעניין ההתפתחות האישית והרבה אנשים לא רק שיבינו את זה אלא מיישימים בעצמם הסבות למקצועות שיעניקו להם יותר משמעות באופן אישי.

על עצמי אני יכולה להעיד שאחרי 13 שנים כשכירה ממושמעת היום אני עצמאית עם משמעות, מתוך הכשלונות והמשברים צמחתי להיות גרסה מדוייקית ומוגשמת שחיה מתוך משמעות אך בעיקר מהווה מודל עבור ארבעת ילדיי".

אז בעצם ההתמקדות שלך היא בנשים?

"אני מאמנת גם גברים ויכולה להעיד שיש לי והיו לי מתאמנים גברים שבהחלט התהליך התאים להם בצורה טובה מאוד אך בהחלט אני רואה את עצמי בתור אחת שיכולה לקדם מאוד נשים ולגעת בנקודות הנדרשות עבורן כדי לקדם אותן.

אני מאמינה שבתור אמהות ובנות זוג ובתור נשים עצמאיות יש לנו כוח ליצור איזון וכשאנחנו מבינות שבעצם זה שאנחנו נעניק לעצמנו משמעות ושנהיה מאושרות ובעלות בטחון גבוה יותר כך גם הילדים שלנו וכך גם הסביבה שלנו תהיה מאושרת יותר וחזקה יותר.

אני יכולה להדגים על עצמי אפילו שכאשר עשיתי את ההסבה והתיישבתי לספר לילדים הם היו בשוק ולא האמינו מה אני עושה אבל אחרי זה שהסברתי להם שאמא לא רוצה לרוץ יותר אחרי תארים כאלה ואחרים או אחרי כסף אלא לרוץ אחרי החלומות שלה הרגשתי שגם בהם משהו משתנה והיום הם "עפים" על זה שאני כל יום בבוקר קמה כדי לעשות מה שאני אוהבת ומה שאני חושבת שיעניק לי ולאנשים אחרים משמעות".

מה החזון שלך?

"שכל אישה שאני פוגשת תמצא את העוצמות שלה, תפתח חוסן ותאהב את עצמה כדי שתוכל לגדול מכל משבר ולא תסתחרר מכל נצחון".

מה את אומרת על המקטרגים שטוענים שבעצם נושא האימון הוא שרלטנות.

"כמו בכל תחום גם בתחום הזה יש אנשים שלצערי מכתימים את השם של התחום כולו אבל אני משוכנעת בלב שלם שהתחום הזה ראוי ליותר כבוד וההערכה. אני משוכנעת שנושא האימון האישי הוא עיסוק בדיני נפשות- פשוטו כמשמעו. אני יכולה לספר שיש לי מתאמנת שהייתה במצב של חוסר הערכה עצמית שהשפיעה עליה ועל הסביבה שלה בצורה קשה מאוד והיום אחרי עשרה מפגשי אימון היא אומרת בעצמה שהיא מסתכלת במראה והיא יודעת מי היא ומה היא שווה סוף סוף.

ברגע שאת מעריכה את עצמך- זה מדביק את כולם.".

כל אדם הוא "מתאים" לאימון אישי?

"אני משוכנעת שלא רק שכל אדם הוא מתאים, כל אדם חייב מאמן אישי.

גם אני בתור מאמנת יש לי מאמנת אישית משלי. כדי להתפתח אני באמת מאמינה שצריך מורה דרך שישאל את השאלות הנכונות".

מה המטרה שלך בתור מאמנת?

"כמובן שזה אינדיוידאולי לגבי כל מתאמן בנפרד אבל הדבר העיקרי שאני מנסה להנחיל הוא שבסופו של דבר לא כשלונות וגם לא הצלחות הן מה שמגדירים אותנו אלא הדרך,

אני רוצה להביא להבנה שכל משבר נועד להצמיח. שלא כל נצחון יסחרר אותנו ולא כל מהמורה בדרך תרסק אותנו. המטרה היא להביא לערך עצמי גבוה ברמה שנדע להתמודד עם קשיי הכשלון ועם אופוריית ההצלחה באותה מידה ולדעת לנתב לדברים חיוביים ולהמשך התפתחות כל סיטואציה שנקרית בדרכנו".

איך הקורונה השפיעה על עולם האימון?

"כמו בכל התחומים גם כאן התרחשו שינויים בגלל מגפת הקורונה. ראשית יש הרבה יותר אימונים בזום, אם פעם זה היה ברור שאימון חייב להיעשות פנים מול פנים יש כעת הנה שאפשר לעשות זאת גם עם שימוש בטכנולוגיות השונות. זה השינוי בצד הטכני, בצד העמוק יותר הביקוש לאימון עלה בצורה דרסטית כי הרבה אנשים קיבלו את ההבנה שהדברים היומיומיים לא מובנים מאליהם ובנוסף הקורונה גרמה להרבה אנשים להבין שאנחנו נמצאים בעידן ההתפתחות האישית והם רוצים מורי דרך שיכוונו ויהיו החלק שחסר בפאזל של האדם כדי ליצור תמונה שלמה שלהם בכל מובני החיים".

מה הטיפ שלך לשכירים שרוצים לעשות שינוי כזה?

"קודם כל להעז ולא להגיד עכשיו זה לא הזמן ועכשיו זה לא נכון כי תמיד נוכל למצוא תירוצים למה לא. דבר שני והחשוב ביותר מבחינתי הוא לבחור מאמן אישי שיוביל אותך בתהליך הזה כדי למצות אותו. גם אני עשיתי את כל המהלך ביחד עם מאמנת אישית שהובילה אותי וכיוונה אותי לדרך הנכונה ביותר. אני יכולה להעיד שאני הייתי נחושה לעשות את השינוי אבל הליווי, השאלות שהיא שאלה ופרוק החסמים והפחדים לקחו אותי למקומות נכונים מאוד שכנראה לא הייתי מגיעה אליהם לבד והפכו את המעבר הזה לחלק ונכון וחלילה לא לטראומתי.