fbpx
  • 30 ביוני 2022
 רגע לפני שנפרדים: מה גורם למורים רבים לעזוב את משרד החינוך?

רגע לפני שנפרדים: מה גורם למורים רבים לעזוב את משרד החינוך?

בתקופה האחרונה מורים רבים נפלטים ממערכת החינוך, הדרישה להתחסן או לערוך בדיקות כדי ללמד, חוסר הערכה והשכר הנמוך לא עוזרים למצב הקשה והם מוצאים עצמם פשוט מתחילים מחדש, פאטמה חלבי מורה ומחנכת מוערכת שמחזירה למורים את התשוקה למקצוע חושפת הכל בראיון מיוחד.

למה בחרת להיות מורה ומחנכת במערכת החינוך?

בחרתי את מקצוע ההוראה מתוך שליחות, אמונה בדרך ואמונה בשינוי לטובת הדורות הבאים.

נכנסתי למערכת החינוך כי אני ממש רציתי להיות חלק, להיות חלק ולהביא את האני מאמין שלי

להביא את התשוקה למקצוע, להשאיר חותם בכל תלמיד ותלמיד.

מה קרה בדרך שגרם לך לאבד תקווה ?

ברגע שהגעתי לנקודה שממש חיכיתי לה, הנקודה שאוכל להשפיע על החינוך ועל הדורות הבאים בחברה שלי וסיימתי את לימודי התואר הראשון ותעודה ההוראה.

הגעתי לנקודה שצריך לחפש בית ספר ולהתחיל בעשייה האמיתית. הדרך לא הייתה קלה וורודה כמו שצפיתי וסטירות הלחי והאכזבות לא איחרו להגיע. האתגר הראשון היה להיכנס למערכת ואז שכבר נכנסתי גליתי שהחלום השינוי לא כזה פשוט ליישום.

למרות הכל נשארת, למה ? מה גרם לך להישאר?

במשך כל השנים שעברו ולאור כל הקשיים שנתקלתי בהם כל הזמן ליוותה אותי המחשבה שאולי בחרתי לא נכון וחינוך זה לא הדבר עבורי, אז במקביל התחלתי ללמוד ואף פעם לא עצרתי,  עברתי קורס בודקת תוכנה כי תכננתי לעבור להייטק, למדתי אימון אישי כי רציתי משהו לנשמה, למדתי קורס שוק ההון וניירות ערך כי רציתי להרוויח יותר כסף, עשור עבר מאז נכנסתי למערכת, עשור של חיפושים. כל הזמן הזה הבנתי שאני יכולה יותר ואני רוצה יותר, בשנתיים האחרונות למדתי תואר שני וכמובן איך לא, בייעוץ חינוכי, גם אני שאלתי את עצמי למה אך לא היו לי תשובות. רק היום אני מבינה בדיעבד, מבינה שזה חלק ממני, משהו שבוער בתוכי. נכנסתי למערכת החינוך כי אני רוצה להיות שם ואני נשארת ולא מוותרת.

איך את מצליחה לשמר ולשמור על התשוקה שלך למקצוע?

מי שבוחר במערכת החינוך מלכתחילה לא בוחר בה בגלל השכר הזעום, אלא מתוך שליחות עוצמתית, מתוך הרצון להשפיע על הדור הבא ולהשאיר חותם ,מי שמתכנן להתעשר כנראה צריך לחפש מקצוע אחר. כמובן שיש רגעים קשים ומאתגרים אך אני תמיד דואגת לשמור על אופטימיות, לחשוב ולחפש את הדברים הטובים שיש ויש הרבה. אני תמיד מזכירה לעצמי למה אני כאן, את הערכים שמובילים אותי בחיים ובמקצוע. בנוסף אני דואגת לתת זמן לתחביבים שלי, דברים שמתחזקים הגוף בריא ואת הנפש שפויה.

את מורה דרוזית בבית ספר יהודי, אתגר או הזדמנות ?

התחיל כאתגר והמשיך כהזדמנות, טבעי מאוד שמתחילים במקום עבודה חדש להיות עם חששות, אז הייתי מלאה בחששות, בגלל השפה והמנטליות.

היום הבית ספר מבחינתי הוא בית שני, אני חלק מצוות מדהים ומכיל.

מה המסר שלך למורות שנמצאות באותה נקודה של ויתור כמו שהיית ?

 כל מי שעובד בחינוך צריך לדאוג לעצמו ולהתפתחות האישית שלו, כי המקצוע שוחק רגשית ואם לא נתחזק את עצמנו לא נחזיק מעמד. לדאוג לתת זמן לתחביבים, לקריאת ספרים וספורט. לכתוב הערכים המנחים שלנו בגדול ובכל פעם שקשה לקרוא את זה, ברגע שמזכירים לעצמנו למה אנחנו כאן, אז קל יותר להתמודד עם אתגרים וימים יותר קשים.