• 12 באוגוסט 2020
 כך אמנות הופכת לטיפול שמשנה חיים. חיבור לעולם אחר ולא מה שחשבתם

כך אמנות הופכת לטיפול שמשנה חיים. חיבור לעולם אחר ולא מה שחשבתם

אמנות היא עולם שלם של יצירה, חומר, צבעים, יופי, מגע ותנועה. האם האמנות יכולה לעזור לנו גם נפשית ופיזית? טיפול בטראומה, פחדים, זיכרונות כואבים, בעיות תקשורת, חוסר בטחון, קשיים רגשיים ובעיות התפתחות? מלכה גנץ מוכיחה שכן ומכירה לנו עולם חדש.

מלכה, בעלת תואר שני בטיפול באומנות, עם ניסיון מקצועי של למעלה מ-12 שנה בטיפול בבעיות רגשיות ותפקודיות באמצעות אמנות ובטיפול בחרדה וטראומה. בנוסף בוגרת תואר שני בייעוץ חינוכי, בעלת 10 שנות ניסיון בתחום והכשרה  בהדרכת הורים. מלכה מטפלת שנים באמנות באמצעות חומרים שונים. כשביקרנו בקליניקה שלה באזור השומרון הופתענו לראות כיצד גם נוער ואנשים בוגרים משתמשים בחומרים כמו חימר, קנבסים, ציור, גבס וחומרים נוספים. הם נפתחים לאט לאט ומצליחים להפטר מקשיים וחרדות שהעמיסו על נפשם, ולשפר את איכות חייהם.

הייחוד בטיפול אצל מלכה בא לידי ביטוי בניסיון הרב שלה שניכר בשילוב של מספר שיטות שלמדה, בטיפול שעוזר גם לאנשים שאינם ורבליים וביכולת הקשבה והכלה. האומנות והאמצעים הבלתי וורבליים מאפשרים למטופל לגעת בתכנים רגשיים באופן מעורר התפעלות. ישנו פער בקרב הציבור באשר להבנה של מה זה למעשה טיפול באמנות. הצלחנו להבין כי האמנות, היא שמצליחה להגיע למקומות בנפש שקשה להגיע אליהם בדרכים אחרות. גם בתקופת הסגר עקב מגפת הקורונה, מלכה לא רצתה להשאיר את מטופליה ללא מענה, המשיכה את הטיפול באמצעים מקוונים ואף כשהיה צורך  שלחה ערכה של חומרי יצירה  מגוונים לביתו של המטופל. "כך יכולנו להמשיך את הטיפול ולא לפגוע ברצף. הטיפול בשיטה המקוונת הייתה יציאה מהקופסא,  אופן טיפול  שונה אבל מעניין ובעל חשיבות" .

בנוסף, מלכה משתמשת בשיטת טיפול שנקראת EMDR. בשיטה זו נעשה עיבוד זיכרונות ורגשות באמצעות תנועות של העין או היד והיא שיטת טיפול שהוכחה כיעילה לטיפול בטראומה ובבעיות נוספות. " חשוב לי בטיפול להבין את האדם העומד מולי, ולנסות לסייע בדרך שמתאימה לו. לכן, אני דואגת ללמוד ולהכיר כלים חדשים ויעילים ולהביא חומרי אמנות מגוונים כאמצעי להתחבר לרגש".

מטופלים רבים של מלכה, החלו בנקודה מסוימת והתפתחו למקום טוב יותר במהלך הטיפול. אחת הדרכים לראות את השינוי היא בבחירת החומרים בעצמה. לדוגמא, מטופל שבתחילת הטיפול השתמש בחומרים נשלטים ומדויקים כגון טושים וצבעים, נפתח והחל להשתמש בחומרים משוחררים יותר כגון צבעי גואש, חול וגבס. חומרים אלו מאפשרים פחות דיוק שליטה וביקורתיות ובאופן טבעי משוחררים ומאפשרים יותר זרימה חופשית.השינוי הזה מתבטא גם בהתנהלות של המטופל ובשינוי הרגשי שהוא עושה במהלך הטיפול כשהוא נעשה פחות עצור.

טיפול באמנות מתאים לכל גיל. ילדים, נוער ומבוגרים ומהווה דרך טיפולית ייחודית. מבוגרים ובני נוער שטופלו אצל מלכה מעידים על התנסות בדרך טיפול ייחודית שלא הכירו קודם. אירועים משבריים עלולים לגרום עצירה במעגל החיים הרגיל. אנשים שחוו משבר משפחתי כלכלי או בטחוני חשו פעמים רבות פחד, בלבול וקושי בפעילויות שבשגרה.  העיבוד של החוויות בטיפול עזר להם להגיע למקום שליו יותר ולחזור לפעילויות שהם נמנעו מהם בעבר ולהצליח להמשיך להתנהל בשגרת החיים. בנוסף, ההתנסות באמנות אפשרה להם לבטא רגשות שהיה להם קשה להביע במילים או בדרכים אחרות. האופן שבו הטיפול מתנהל היה מרגיע ומנחם,שיפר באופן ניכר את איכות החיים שלהם ואף העצים את היכולת שלהם להתמודד עם המשברים שעברו.

טיפול מסוג זה חשוב לעשות אצל מטפל מוסמך שהוכשר לטיפול רגשי.מלכה היא בעלת הכשרה מתאימה. חיבור לנפש מעולם לא היה יצירתי יותר כמו דרך האמנות.

לפרטים אודות הטיפול המיוחד ושיחה עם מלכה יש ליצור קשר בטלפון

0722289930