fbpx
  • 22 במאי 2022
 כנגד כל הסיכויים: היא גדלה בפנימייה, התגרשה וברחה אל מקלט לנשים מוכות. איך הפכה הילדה מברית המועצות ל – "קוסמטיקאית של הסלבס"

כנגד כל הסיכויים: היא גדלה בפנימייה, התגרשה וברחה אל מקלט לנשים מוכות. איך הפכה הילדה מברית המועצות ל – "קוסמטיקאית של הסלבס"

לימור פריד יצאה למלחמה על חייה: היא גדלה ללא אב, הועברה לפנימייה ובגיל 13 החליטה לעזוב את הלימודים ולצאת לעבוד בקונדיטוריה. שם עבדה סביב השעון רק כדי שמשפחתה תוכל לשרוד. סיפורה עוצר הנשימה ומעורר ההשראה של לימור פריד "הקוסמטיקאית של הסלבס".

ניתן בקלות לחשוב שהיא נולדה לזה, אנחנו מכירים אותה בעיקר מה "סטוריז" הנוצצים והשמחים עם נשים מפורסמות מהברנז'ה, כמו אמילי גומברג ואולגה ניקולובה, אך רק בודדים זכו באמת להכיר את לימור, ולשמוע את סיפורה עוצר הנשימה. לימוד פריד מדברת לראשונה על המציאות העגומה אליה היא נולדה, על הפריצה, ועל השאיפה העוצמתית.

מי את, לימוד פריד?

נולדתי בברית המועצות לאמא סבטלנה ואבא אלכס, לאחר שנתיים של נישואים ההורים שלי התגרשו, אבא שלי ניתק את הקשר איתי לחלוטין והוא לא רצה שום קשר ועברנו לחיות אצל סבתא שלי. אימא עבדה ללא הפסקה ולקחה על עצמה לגדל אותי. בשנת 1990 עלינו לארץ, ולאור המצב הכלכלי הקשה שהיה בבית, אימי החליטה לשים אותי בפנימייה. לאחר שנתיים בפנימייה, אימי החליטה להוציא אותי משם בגלל שהיו כמה מקרי אונס ואלימות. חזרתי לביתי וגיליתי שאמא שלי חלתה ונמצאת בדיכאון וחרדות. בבית לא היה שקל, המצב הכלכלי היה גרוע מאוד.

איך ילדה בת 13 יכולה להתמודד עם מציאות כה קשה?

החלטתי לעזוב את הלימודים וללכת לעבוד כדי שהמשפחה שלי תשרוד כלכלית. התקבלתי לעבודה לא פשוטה ופיזית מאוד בקונדיטוריה.  אבל לא הייתה לי ברירה כי אף מעסיק לא רצה לקבל ילדה בת 13 לעבודה, עבדתי שם 3 שנים עד שהחלטתי לחפש מקום עבודה חדש.

"זה היה נראה שהכל הולך להסתדר"

הכרתי את החבר הראשון שלי והוא הפך להיות בעלי. התחתנתי איתו כשהייתי בת 19, ולאחר מספר חודשים של נישואים בעלי התחיל להתנהג אליי באלימות פיזית ומילולית .זאת הייתה תקופה קשה, והחלטתי שאני לא יכולה יותר עם כל האלימות הזאת ושאני רוצה להתגרש. זה לא היה פשוט להתגרש עם ילדה בת 6 חודשים, החלטתי לחזור לבית אימי. 
   התחלתי לחשוב, מי אני רוצה להיות והחלטתי שאני רוצה להיות קוסמטיקאית. התחלתי ללמוד בשנת 2003 קוסמטיקה, סיימתי את הלימודים והתחלתי לקבל לקוחות בבית. שם הכרתי את הבן זוג השני שלי. עברנו לחיות בבית משותף יחד עם הבת שלי, לאחר מספר חודשים נכנסתי להריון והחלטתי שאני מביאה את הילד הזה. לאחר שהילד נולד התחילו בעיות בבית, ריבים וויכוחים. לאחר מספר חודשים יחד החלטנו להיפרד, ואני נשארתי שוב לבד עם ילדה בת 3 וילד בן חודשיים. במצב הזה כבר לא יכולתי לחזור לבית אימי ושכרתי דירה. המשכתי לעבוד בתחום הקוסמטיקה.

החלטתי שאני אישה מספיק חזקה ומצאתי עבודה נוספת במאפייה. המשכורת הייתה מאוד נמוכה ולא הספיקה כדי לכלכל את הבית, והחלטתי שאני אישה מספיק חזקה ומצאתי לי עבודה נוספת במאפייה. כך, עבדתי במשך כשלוש שנים בשתי עבודות. באותה מאפייה הכרתי את בן זוגי החדש וחשבתי שהינה הולך להיכנס לי אור לחיים. לאחר קשר של שנה עם בן זוגי עברנו לגור יחד והכול היה בסדר והוא היה הבן זוג המושלם מבחינתי. הוא תמיד דאג לי ולילדים שלי ולאחר שנתיים של חיים טובים יחד גיליתי שאני בהריון, כשסיפרתי לו את הבשורה המשמחת הוא התרגש מאוד ושמח. אחרי כמה חודשים פיטרו את בן זוגי מהעבודה – שם התחילו הבעיות. המצב הכלכלי הפך קשה בבית ובן זוגי לא מצא עבודה. שני הילדים שלי התחילו להפריע לו והוא התחיל לקנא, לא היה נותן לי לצאת החוצה, היה אוסר עליי לדבר עם אנשים ולהיפגש עם המשפחה שלי. אסור היה לי להתלבש יפה ולהתאפר. זה הגיע למצב שכבר הילדים הגדולים שלי מאוד מפריעים לו, אסור היה להם לשחק בבית, כל תזוזה מיותרת שלהם הייתה מציקה לו.

"הקוסמטיקאית של הסלבס" - לימור וחברים

המצב התדרדר עד כדי אלימות פיזית כלפי שני ילדיי, כאשר הייתי מגנה עליהם הייתי חוטפת מכות בעצמי. נהפכתי להיות אישה מאוד אומללה ומוכה פיזית ונפשית, לא ידעתי מה אני צריכה לעשות פחדתי לעזוב אותו כי לא ידעתי איך אוכל להסתדר עם שלושה ילדים לבד. זה נמשך כשלוש שנים, חיי גיהינום.

באחד מן הימים הוא חזר מהעבודה מאוד עצבני והכה אותי מאוד חזק, ואני צעקתי מהפחד ומהכאבים, השכנים שמעו הכל עד שיום אחד שכנה החליטה ללכת למשרד הרווחה ולהתלונן על המצב האלים שיש בבית, כי לי לא היה את האומץ להתלונן. השכנה לקחה אותי בכוח לרווחה, סיפרתי להם את כל מה שקורה בבית.

אני יושבת ומספרת לעובדת הסוציאלית את כל מה שהוא עושה לי ולילדים שלי ובאותו הזמן מצלצלת שיחה נכנסת ממנו. הייתי חייבת לענות לו, כאשר עניתי לטלפן שמתי אותו על רמקול בכדי שהעובדת סוציאלית תשמע את השיחה, "המכות שקיבלת אתמול לא הספיקו לך והיום אני בא לסיים את מה שלא השלמתי אתמול". כשהעובדת הסוציאלית שמעה את השיחה הזאת היא החליטה באותו הרגע להבריח אותי ואת הילדים שלי למקלט לנשים מוכות.

"החלטתי לעזור לנשים במצבי דרך הקוסמטיקה"

ניגשתי למנהלת של המקלט לנשים מוכות וסיפרתי לה שאני קוסמטיקאית ושאני רוצה לבנות עמדה לקוסמטיקה במקלט, המנהלת הסכימה ותוך מספר ימים בנו עבורי עמדה עם כל הכלים והציוד הנדרש. כך התחלתי שוב פעם לעסוק בתחום שאני מאוד אוהבת ולאט לאט התחיל לחזור אליי הביטחון העצמי שלי, התחלתי לחייך, התחלתי לתפקד, והגעתי למצב שאני מתחילה לעשות פעם בשבוע הרצאות בתחום הקוסמטיקה וטיפולים קוסמטיים לנשים שהיו במקלט. זה נמשך במשך 7 חודשיים. מנהלת המקלט והצוות שלה קראו לי לשיחה ואמרו לי שהנה הגיע הרגע, את כבר מחוזקת ומוכנה לצאת מהמקלט לחיים חופשיים, יצאתי מהמקלט ביחד עם ילדיי,  עבדתי אצל הקוסמטיקאיות המובילות בתחום, למדתי והתמקצעתי במשך שנים רבות עד שפתחתי את המקום שלי ומאז השאר היסטוריה.

לימור, לסיום מה השאיפה הכי גדולה שלך?

אנשים התחילו קריירה מגיל צעיר, הגשימו את עצמם ואני טיפלתי בילדים שלי ודאגתי שלא יחסר להם כלום. ללא ספק אני יכולה להגיד שאת החיים שלי אני מתחילה בגיל 40 כשאני יודעת במאת האחוזים מה אני רוצה מעצמי ומה יש לי להציע. השאיפה המרכזית של החיים שלי היא להצליח בתחום שמביא שמחה ויופי בחבילה אחת, תחום הקוסמטיקה, לעמוד על במות ולהרצות את הסיפור חיים שלי ואיך המקצוע שלי גרם לי לפרוח ולא לשקוע גם במצבים הכי קשים. מעריכה את כל מה שעברתי בחיים כי זה מה שהביא אותי לבן אדם שאני היום, לעולם אני לא אוותר על החלומות שלי וזה גם משהו שאני מלמדת את הילדים שלי, שהנה לאחר שנים ארוכות שחלמתי ורציתי עסק משלי, עם עבודה קשה ואמונה זה מוכיח שחלומות בסוף מתגשמים.

עוד באותו נושא