fbpx
  • 7 בדצמבר 2021
 איך הפך ילד מופנם, ביישן וחסר חברים לבליין תל אביבי מבוקש ומנטור מוביל?

איך הפך ילד מופנם, ביישן וחסר חברים לבליין תל אביבי מבוקש ומנטור מוביל?

לאחר שצעירי הארץ הכתירו אותו כמנטור המוביל, הבאנו לכם את סיפורו המרגש של ולרי בס, ילד ביישן ומופנם מבאר שבע שהפך לסיפור הצלחה מיוחד. סיפורו של בס סחף אחריו אלפי צעירים ביישנים והפך אותם לגברים עוצמתיים ומבוקשים חסרי פחד. לאחר פניות רבות הצלחנו לתפוס את ולרי בס, המנטור המוביל בארץ לביטחון עצמי לשיחה קצרה על הפריצה המהירה.
״איך הכל התחיל?״

כבר מילדות הייתי ילד ביישן ומופנם, מה שהקשה עלי לייצר חברים וקשרים חברתיים. לרוב הייתי לבד בהפסקות, העדפתי לשמור מרחק מאנשים שלא הכרתי. במשך רוב חיי עשו עבורי את ההחלטות המשמעותיות, הלכתי ללמוד אלקטרוניקה ועבדתי בעבודה שלא אהבתי, מה שלא תרם לביטחון העצמי שלי. היה לי קשה להביע את עצמי בצורה כנה ופתוחה לאנשים ובעיקר לנשים. עברתי תהליכים של התפתחות אישית עם מנטורים מובילים. תוך כדי התהליך היו הרבה אתגרים, קשיים, נפילות, יציאה מאזורי נוחות, כישלונות, ירידות ועליות. אחרי כל זה הגעתי למצב שאני הרבה יותר חזק ובטוח בעצמי.

בשבילי זו שליחות לעזור לאנשים לעבור את התהליך שעברתי בעצמי על בשרי – להציל לאנשים את החיים ולהרים אותם למעלה. הרי אדם שאין לו ביטחון עצמי והערכה עצמית לפחות ברמה בסיסית יחיה חיים מאוד ממוצעים ואפילו גרועים מהממוצע וככל הנראה יהיה מאוד מתוסכל מחוסר בחברים וסביבה תומכת ובבת זוג איכותית שבאמת תתאים לו ותאהב אותו כפי שהוא.

לכן השליחות שלי בחיים היא לקחת אנשים כאלה וללוות אותם בתהליך שיהפוך אותם להיות מלאים בביטחון, שמחים ומאושרים, מסוגלים לתקשר בקלות ובפתיחות עם אנשים ועם נשים, שיוכלו ליצור לעצמם סביבה מנצחת, זוגיות ומשפחה מאושרת שבנויה על בסיס חזק ויציב.

האם חוסר ביטחון זהו דבר נפוץ?

אנחנו חיים בעידן נורא דינמי, בני הנוער חושבים שמה שהם רואים ברשתות החברתיות זאת המציאות, בן אדם המנסה לברוח מהחיים שלו פותח את האינסטגרם ורואה שם שהכל "ורוד". הוא לא מבין למה הוא לא נמצא בזוגיות "מושלמת" כמו בתמונה שהוא ראה עכשיו, הוא לא מבין למה כולם בחו"ל כל הזמן ורק הוא בארץ, ולמה כולם מאושרים ורק הוא לא. ברוב המקרים אותו הבן אדם נכנס ל "לופ" ומתחיל להעריך את עצמו פחות, להיכנס לדיכאון, הביטחון העצמי שלו יורד ובכך גם איכות החיים שלו"

אנחנו יוצאים למסע משותף ביחד, לתהליך עוצמתי ולא שגרתי.. מבינים מה החוזקות והחולשות שלו ותוך מספר חודשים בודדים אותו אדם הופך ל"אריה"

המון אנשים ביישנים מרגישים שהם מוזרים, כיוון שהם ביישנים ולא מדברים הרבה. מה עליהם לעשות?

הביישנות והפחד להביא את עצמך לידי ביטוי בדרך כלל נובעים מאמונות מגבילות, חוויות לא נעימות, חוסר ניסיון ופחדים שונים ועמוקים יותר. לדוגמא – הפחד להידחות ולהיפגע והפחד להיות מובך ושישפטו אותך. אתה לא צריך לשנות את האופי שלך. לעומת זאת מה שנדרש לשנות כדי להיות חזק ובטוח בעצמך יותר הן הפרשנויות האוטומטיות שמנהלות אותך בכל מיני סיטואציות בחיים בכלל ובאירועים חברתיים בפרט. את דרכי הפעולה שאתה עושה/לא עושה במהלך היומיום שמקדמים/לא מקדמים אותך לשלב הבא ולכיוון המטרות שלך. מופנמות היא בכלל לא דבר רע, ובגלל שלאנשים מופנמים בסיטואציות חברתיות זה מרגיש יותר מאתגר לבטא את עצמם אז הם יוצרים לעצמם באופן מודע או לא מודע – אמונות מגבילות סביב זה. 
מה שאנחנו עושים בתהליך זה לזהות ולהשתמש ביתרונות שבך, לשחרר את האמונות המגבילות ולהחליף אותן באמונות מעצימות וליישם אותן בשטח. התהליך הוא לא קל ודורש פעולות מסוימות שחלק גדול מהן מוציאות אנשים מאזור הנוחות שלהם.

איך אני יכול להתגבר על הפחד ולדבר עם מישהו/מישהי שאני לא מכיר?

תשאל את עצמך מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות אם אעשה את זה – ותתחיל בקטן – תבוא ותגיד "היי". לא צריך לחשוב על מה להגיד, פשוט תגיד את מה שמתאים לך להגיד, כמו לדוגמא "ראיתי אותך כאן כבר מספר פעמים ואת/ה נראה/נראית לי מעניין/נת, איך קוראים לך?" אם זה קשה לך ואתה מרגיש שאתה בכלל לא מסוגל, תתחיל בתרגול – גש לפחות ל-10 אנשים זרים כל יום ואחל להם אחלה יום, לשאול אותם מה השעה ו/או להחמיא להם על משהו. לאחר מכן, ברגע שיזמת את השיחה, תתעניין בהם באופן אישי ותשאל אותם שאלות פתוחות עליו – שתף גם על עצמך. ככל שתתרגל יותר, אתה תשים לב שיותר קל לך לתקשר עם אנשים בצורה פתוחה ואותנטית וזה ירגיש לך טבעי יותר, יהיה לאנשים יותר קל וכיף להכיר אותך ויתחברו אליך הרבה יותר.

מה הטיפ הכי טוב שלך?

תזכרו שלפתח ביטחון והערכה עצמית ולהשתפר בתקשורת עם אנשים ונשים – זה תהליך שלא קורה תוך יום או יומיים וגם לא תוך חודש – אך הוא בהחלט קורה והוא אפשרי ושווה כל רגע ומאמץ כי הוא ישנה לכם את החיים לטובה. תעשו את מה שמפחיד אתכם. תבינו שהדבר הכי גרוע שיכול לקרות הוא לא כזה נורא והוא יחלוף במהירות. אז אני מאתגר אותכם כבר עכשיו לקפוץ למים ולצבור כמה שיותר "כישלונות" ולעשות את מה שמפחיד אתכם. אין בכלל דבר כזה כישלון. או שאתה מצליח, או שאתה לומד.

עוד באותו נושא