fbpx
  • 22 באפריל 2021
 עצמאים הכירו: דב כספי רואה החשבון שלא רוצה שתקימו עסק!

עצמאים הכירו: דב כספי רואה החשבון שלא רוצה שתקימו עסק!

עסק זה סוג של חתונה, יחסי תן וקח עם תכנון מוקדם. בישראל קיימים אלפי עצמאים שמקימים עסק ללא תכנון ותוכניות. משבר הקורונה רק העצים את הבעיות שעד עכשיו העצמאים יכלו לגלגל משנה לשנה. רו"ח דב כספי, אחד מרואי החשבון המובילים במדינה, שותף מנהל בפירמת רואי החשבון זילברמינץ כספי ושות' בראיון ראשון על הצעדים שכל בעל עסק חייב לנקוט בתקופה זו.
רוב בעלי העסקים בישראל לא עובדים ע"פ תוכנית עסקית, לשם מה זה נחוץ?

נכון, זה קשה להסביר לעצמאים למה להוציא כסף על משהו שהם לא מבינים. אנסה להמחיש את התועלת דרך תחום אחר לגמרי: מנוע בנזין זקוק לדלק? ברור! האם זה משנה אם המנוע הזה נמצא בתוך ברכב פצפון או באוטובוס? (ממש לא!) עסק גדול חייב תוכנית עסקית (דלק) ועסק קטן חייב לא פחות ממנו.  פתיחת עסק בקטע ספונטני  של "בוא נראה איך יהיה ואז נחליט…" זה מתכון לאסון. תוכנית עסקית היא הרגע שבו הרעיון והדיבורים הופכים למשהו אמיתי , היא התוכנית לפעולה ומילוט בלעדיה לא מתחילים! תעצרו! ותכינו תרחיש (תוכנית) חיובי וגם אחד פחות (חיובי) בכל רגע של בלבול תוכלו לחזור לתוכנית שתזכיר לכם איך לפעול או איך לסיים את פרק העצמאות.

עצמאים קטנים אומרים שלשים כסף על רואה חשבון זה לזרוק כסף לפח, נשמע שיש בזה משהו לא?

הצלחנו לגבש צוות נהדר ואני מרגיש שאחרי מעל 20 שנות ניסיון במגוון ענפים והתמחות גם בתחום העסקים שעובדים און ליין מי שמשלם, בטוח שהוא לא זורק כסף לפח.

נתחיל ב "יועצים בשקל" , בדרך כלל אפילו בחינם, בעניין זה אני אומר חד משמעית "אסור להסתמך על עצות בקבוצות או פורומים אם אין לך אפשרות לדבר על אותן העצות עם רואה חשבון". חסכון ביועצים מקצועיים הוא כשל עסקי.  רואה החשבון הוא חלק ממערך של נותני שרות  עסקיים עליהם כל עסק נסמך במהלך הפעילות אבל הוא היחיד ששומר על העצמאי מרשות המסים מהיום הראשון ועד האחרון!.

אני לא מכיר מישהו שרוצה לזרוק כסף לפח. אם העסק שלך עובד פחות מ 20-30 שעות בשבוע אז באמת שיש לך הרבה זמן פנוי שאתה יכול לשרוף בכיף מול משרדי הממשלה 20-30 שעות בשבוע זה בכלל לא נקרא עסק אולי תחביב, אבל אם נדבר על עצמאים שעובדים מלא ומשקיעים שעות רבות בעסק ועכשיו ישלמו לבעל מקצוע, מומחה שיטפל בבירוקרטיה וייתן הנחיה לעבודה באופן חוקי – זה רחוק מאוד מלזרוק כסף! תראה , כשהכל מתנהל בכיף כולם חברים שלך, אבל מי באמת יטפל בך אם קיבלת מכתב על ליקוי או חוב, אתה נדרש לתת הסברים, האם אתה? העצמאי שצריך להשקיע את זמנו בעסק?
ימים של עבודה ועצבים יבזבז העצמאי החסכן, יחד עם זאת, זה המקום גם לומר שכנראה שחלק קטן  יסתדר, אבל במקום שהעצמאי ימשיך להתעסק בעצמו ובעסק, יגדיל הכנסה וייתן שרות ללקוחות הוא עסוק שעות ואולי ימים בנושאים שיש לו פחות מושג בהם. מה שיטופל אצל רואה חשבון באופן מקצועי ומאורגן יחסוך לעצמאי נדודי שינה וכאבי ראש רבים. ומי שבוחר לוותר על  רואה החשבון עומד לשלם בריבית דריבית וירגיש באמת מזה נדודי שינה ועצבנות ובסוף אחרי הכל כנראה הוא ימצא את עצמו דופק אצל רואה חשבון לקבל עזרה. הצעה לחברה האלה : אל תפתחו עסק.

עוסק פטור צריך לשלם מס הכנסה?

המילה שהצמידו לעוסק קטן – "פטור" מבלבלת , בינה לבין פטור מתשלום מסים אין כמעט כלום. בעלי הכנסות נמוכות כנראה שלא ישלמו מס הכנסה אבל זה מסיבת זיכויים או הטבות (בישראל מתחילים לחשב את המס מהשקל הראשון)

דב, מה הסיפור ששומעים אנשים אומרים שזה ממש בלאגן לסגור עסק?

הסיפור הזה מוכר וידוע ומלווה כל עצמאי רגע לפני שהוא מתחיל. את הסיפור הזה תוכל לשמוע מעצמאים לשעבר שלא לקחו רואה החשבון לא בהתחלה (כי לא צריך) ולא בסוף (כי אין כסף!).
העצמאי לא אמור ולא צריך לטפל בכל נושא הסגירה מול רשויות המס, בשביל זה יש רואה חשבון!
הפתרון נמצא בהסכם התקשרות עם רואה החשבון – ההסכם יכלול התייחסות למצב של "סוף הדרך".