fbpx
  • 18 באוגוסט 2022
 המנטור המנטלי המוביל בישראל אייל כהן בראיון מיוחד:  הגיע הזמן לנפץ את כל הסטיגמות על מאמנים אישיים

המנטור המנטלי המוביל בישראל אייל כהן בראיון מיוחד: הגיע הזמן לנפץ את כל הסטיגמות על מאמנים אישיים

"ישנה רק דרך אחת להגשים את כל מה שאי פעם רצית. הדרך היא להבין שיש יותר מדרך אחת."
כך פתח אייל את הראיון איתנו, אך במציאות של היום יש כל כך הרבה דרכים לפתור את הדברים, בלחיצת כפתור אחת  אנחנו יכולים לקבל גישה לא מוגבלת לתוכן שיסביר לנו, איך להגשים את כל הרצונות שלנו ואיך לפתור את הבעיות שלנו.
אך בכל זאת מוצאים את עצמנו לא מסופקים, לחוצים, דיכאוניים, אובדי עצות, עצבניים, כועסים על אנשים ועל העולם כולו ולפעמים אולי כבר וויתרנו לעצמנו, והחלטנו להישאר עם המצב הנוכחי או גרוע מכך. אנחנו מחכים "לרגע הנכון"

אז איך יכול להיות, שבעולם שהכל כל כך נגיש וקל, אנחנו נתקלים בקשיים ובעיות?
אייל כהן המנטור המנטלי המוביל בישראל חושף בפנינו את השיטה שמביאה לאלפי אנשים את האפשרות לצאת מהקשיים ולגרום לחיים להיות בזרימה.
אייל משתמש במספר שיטות חלקם פיתח בעצמו וחלקם למד מהמומחים הגדולים בעולם, ביניהם שיטת האימון ההוליסטי, והNLP. יכול להיות הכתובת שלכם לשינוי.

היי אייל, אז מדוע לדעתך אנשים ממשיכים להרגיש קשיים בהגשמת המטרות למרות כל הידע הנגיש של ימיינו?

כי הבעיה היא זה לא באמת הידע, לכאורה כשבן אדם רוצה לשמור על אורח חיים בריא, הוא יכול למצוא אלפי מתכונים, תזונאים, מכונים ומאמני כושר ממש בלחיצת כפתור.
כל אחד יודע מה הוא צריך לעשות בשביל לחיות אורח חיים בריא. וכולנו יודעים שזה בריא וטוב עבורנו. אך כמה מאיתנו באמת שומרים על אורח חיים בריא? מה אנחנו לא רוצים להיות בריאים?
ברור שכולם רוצים להיות בריאים ויודעים זאת באופן רציונלי, אך את ההחלטות אנחנו בדרך כלל לא מקבלים מהרציונל.

מה הסיבה לכך?

אנחנו נוהגים לחלק את המח שלנו למודע ולא מודע, מה שקורה במודע זה החשיבה הלוגית שלנו.
ובלא מודע נמצאים ההרגלים, האמונות, הערכים והרגשות. שהם תכל'ס משפיעים על ההחלטות שלנו.
לצורך העניין ההחלטה לעשן סיגריה, שרוב האנשים יסכימו שאין בה באמת הגיון. אך הרבה אנשים עדיין עושים את זה, למרות שזה מזיק לבריאות. כי ההחלטה לעשן "מדלגת" מהחשיבה הלוגית.
יש אנשים שמגיעים להחלטה שהם רוצים להפסיק לעשן, אבל ההרגל והחשק שמדלגים על החשיבה הלוגית חזקים יותר מהרצון. ויש גם את האנשים שיעידו שהם אוהבים את העישון ואפילו ויתרו על הניסיון להפסיק לעשן מראש. וזה כי יש להם מה "להפסיד". אם זה ישיבה עם חברים, הרגע הזה של ההפסקה, הרוגע שזה נותן וכדו'. אם הפסד כזה למה להפסיק? אך ברור שרווחים האלה הם פיקטביים. כי אנחנו יכולים להעיד על אנשים שלא מעשנים ובכל זאת לא חסרים להם הדברים האלה.

למה בעצם הכל כל כך קשה?

המח שלנו מתוכנת להישרדות ולא להצלחה. יש לו כוונה מאוד חיובית. הוא רוצה לשמור עלינו במקום אחד עם אותם ההרגלים ולכן הוא תמיד ינסה להשאיר אותנו במקום אחד. סביר להניח שאם נישאר במקום אחד שאנחנו מכירים בו כל פרט, מכירים את האנשים ויודעים כבר מה אנחנו צריכים לעשות, נרגיש שם יותר בטוחים. מאשר במקום חדש ולא מוכר. כשהיינו פעם חיים בשבטים זה היה ייתרון גדול, היה עדיף לנו להישאר עם השבט שלנו. בעולם המודרני של היום, מי שגמיש יותר שורד הרבה יותר טוב, מאשר אלה שתקועים במקום.

זה לא קצת סותר שיש לנו מח הישרדותי, אך עדיין אנשים ממשיכים להזיק לעצמם עם סיגריות ואוכל לא בריא?

נכון זה קצת סותר. אך גם לזה יש סיבה. זה נכון שכשאנחנו אומרים מח הישרדותי, אנחנו בעצם גם מתכוונים שאנחנו נעשה הכל בשביל לשמור על עצמנו בחיים. אך המח ההישרדותי מגיב למה שדחוף וקורה בזמן הקרוב. ולא בהכרח למה שלוגית יפגע בנו בעוד כמה שנים. המח עובד עם עובדות מוכחות.
האינסטינקט הראשוני שלנו הוא לפחד מדברים חדשים ולא מוכרים. אך ראינו שהבן אדם מולנו מעשן והוא נראה גם די רגוע ודווקא די טוב, אז אולי זה בסדר לעשן. אני לוקח את הסיגריה הראשונה שלי ורואה שאני ממש בסדר, הוכחתי למח שלא קורה לי כלום. לכן זה מדלג על החלק שפוחד מהמוות ועובר לחלק אחרים במח שקשורים להנאה ולרווחים שזה נותן. הוא לא יודע להגיד לעצמו "כל סיגריה שאני מעשן מורידה לי 5 דקות מהחיים" כי זה כבר מגיעה לרובד של החשיבה הלוגית למודע.
בשניה שאני אראה מישהו תוקף אותי עם סכין סביר להניח שאני אגיב אחרת או שאני אברח או שאני אילחם. כי כאן מדובר בסכנה שקוראת כאן ועכשיו, וכאן האינסטינקטים ההישרדותיים שלנו נכנסים לעניין.

אז איך אנשים יכולים בכל זאת להתגבר על הדברים האלה?

המח שלנו הוא באופן טבעי בנוי להישרדות, אך יש לו יכולת מדהימה של גמישות, ממש ניתן לחווט את המח שלנו לפעול אחרת ולקרב אותו יותר לרצונות שלנו.
כמה פעמים אמרתם לעצמכם הבן אדם שהייתי לפני 5-10 שנים זה לא אותו האדם שאני היום?
זה כי למדנו בכל מיני דרכים איך לראות, לחשוב ולתפוס דברים אחרת אם זה לטובה או לרעה.

למה אנחנו נמצאים כל הזמן במצבי לחץ?

ללחץ יש תפקיד מאוד חשוב בהישרדות שלנו. לחץ משאיר אותנו מוכן ודרוך לתרחישים שמסכנים אותנו.
אני הולך בסימטה חשוכה, ואני שומע רעשים, זה ייתן קונוטציה של סכנה, אני אתחיל להיכנס למצב של "דריכות" על מנת שאהיה עירני להגיב לתרחיש כלשהו. מה שקורה באותו הרגע, לגוף שלנו נכנס לנו יותר חמצן ללב מאשר למח, ולכן דפיקות הלב נהיות יותר מואצות, יש זרימת דם מוגברים לשרירים והפרשות אנדרנלין שייאפשר לנו להגיב לסכנה ולהיכנס למצב של "הילחם ותברח".
הבעיה מתחילה כשהמח שלנו לא יודע להבדיל בין סכנה אמיתית לסכנה מדומה.
לדוגמא, להיכנס ללחץ מראיונות עבודה, אנשים שלמרות שיש להם עבודה קיימת תמיד נלחצים מראיונות עבודה, למרות שהם ממש טובים במה שהם עושים. המח מפרש את זה בתור סכנה ולכן הוא נכנס לדריכות.

לפעול מתוך לחץ זה מצב בעייתי. כי כשאנחנו פועלים מתוך לחץ, רוב החמצן מופרש ללב ופחות למח ולכן יותר קשה לפעול ולבצע חשיבות לוגיות והחלטות שאנחנו מקבלים הם בהתאם. מדובר גם בדבר די מסוכן בפני עצמו, לחץ מופרז יכול לפגוע במערכת החיסונים, לגרום למחלות, ולבעיות לב.

איך נפטרים מלחץ?

לחץ הוא תוצאה של תהליך חשיבתי אני רואה אירוע, אני מפרש את הסיטואציה,בדרך כלל בצורה לא מודעת, מופעל רגש (במקרה הזה זה לחץ). ואז אני פועל בצורה אינטואיטיבית ע"פ הרגש.
כל מה שצריך זה שינוי בתהליך החשיבה.

איך בעצם עושים שינוי בתהליך החשיבה?

אנחנו לא תמיד מודעים לתהליכי החשיבה ולפעמים הם נמצאים אי שם עמוק בלא מודע, וצריך לדעת איך לשלוף אותם משמה. הייתי מציע במקרה הזה לעבור תהליך אימוני, שיאבחן וייכנס לשורש הבעיה על מנת לפתור אותה.

מה ניתן עוד לפתור בתהליך אימוני?

אפשר בעצם לפתור כמעט הכל. פחדים, מחשבות שליליות, פחדים חברתיים, תקיעות, זוגיות, רגשות שליליים, התנהגויות אוטומטיות, הרגלים, מחסומים וכל מה שבעצם בוער בנו לשנות.
חשוב שנבין שבתהליך אימוני אנחנו לא עובדים על מה נכון ומה לא נכון.
אנחנו עובדים עם המטרה וסוללים את הדרך אליה.

למי מתאים תהליך אימוני?

לאנשים שמוכנים ורוצים לשנות. אנשים שמוכנים להתמסר לתהליך.
למי שמרגיש תקוע, שיש פחדים ולחצים שמונעים ממנו מלהשיג את מה שהוא רוצה
כל השאר תשאירו לי.

ומה מיוחד בתהליך האימוני איתך?

אני מאוד מחוייב להצלחה, אני פרקטי ותכל'ס ועובד על לפתור את הבעיה.
אני לא הולך לשוחח עם המתאמן על העבר שלו כשאין צורך בכך, אלא מגיע ביחד איתו לשורש הבעיה ועוזר לו לפתור אותה.
בעזרת תשאול מיוחד, וטכניקות מיוחדות שעובדות על הלא מודע. תוך עבודה מותאמת אישית שמטרתה לפתח גישה מקדמת לחיים.

מה היית אומר לסקפטיים בינינו?

אני אספר לכם כשהייתי צעיר חוויתי המון רגשות שליליים, הרגשתי פער ענק בין הרצונות שלי לבין המציאות שלי. וזה פשוט הכניס אותי לדיכאון ולחץ.

ניסיתי לחפש כל דבר שיכול לפתור לי את מה שהרגשתי, ניסיתי תרופות, דיקור סיני, פסיכולוגים, תרופות טבעיות, רפואה אלטרנטיבית ובאמת שניסיתי הכל. עד שהגעתי לתובנה הזאתי, הכל מתחיל ונגמר בתהליכי החשיבה שלנו. הכל במח. חקרתי את הכיוון הזה ועברתי תהליך מטורף, חיי השתנו מקצה לקצה.
ויש הרבה שאומרים "ניסיתי הכל, שום דבר לא עובד עלי" אני בטוח שאת זה הם לא ניסו. כי גם אני הייתי באותו המקום. מציע שישימו את הספקטיות בצד ויגיעו לתהליך שיכול לשנות את המציאות ואת החיים היחידים שיש להם.
למה להתפשר כשאפשר יותר?