fbpx
  • 16 בספטמבר 2021
 כשמוטוריקה והנאה  נפגשות, עולם התפתחות הילד עולה שלב.   בואו להכיר את הפעילות החדשה לילדים בבתי הספר שמשגעת את ישראל.

כשמוטוריקה והנאה נפגשות, עולם התפתחות הילד עולה שלב. בואו להכיר את הפעילות החדשה לילדים בבתי הספר שמשגעת את ישראל.

כשיונית מנחם מ”מדבקידס”, המתמחה בהתפתחות הילד באמצעות משחקים גרפיים, פגשה לראשונה בארה״ב את השיטה שמקשרת בין מוטוריקה של הילד ליכולות החשיבה שלו, היא לא יכלה להשאיר את מערכת החינוך בארץ מאחור. בהחלטה אמיצה ורצון עז להביא את החדשות לישראל, יונית התאימה את השיטה לעקרונות החינוך בישראל ויצרה את משחק הפעילות הספורטיבית המקפיץ והמעניין ביותר לילדים.

הפעילות מתבססת על מדבקות רצפה שמייצרות מסלול משחק המצריך מהילד חשיבה המשלבת תיאום, תנועה וקצב השומרים על רמת ריכוז גבוהה במשחק לאורך זמן ומייצרים עניין לכל אורכו. הבשורה החדשנית של המשחק, היא באופן ההצגה של המסלול – המתפרס על הרצפה, בצבעים וב״מכשולים״ שמפעילים את אזורי החשיבה במח של הילד. המשחק מעודד קורדינציה, קשר עין יד, קשר עין רגל, חיזוק חגורת הכתפיים, שיווי משקל ועוד, זאת לצד חיזוק תחושת המסוגלות, הערכה העצמית ובניית בטחון עצמי כתוצאה מהצלחה הדרגתית.

בנוסף לכל זה, מסלול הרצפה החושי מוטורי מצוין גם לילדים בעלי קושי בוויסות חושי, במוטוריקה גסה ובקשב וריכוז. בעזרת מסלול הרצפה החושי מוטורי הילדים ינתבו את העומס החושי שיש להם אל המסלול.  הם ישלימו סדרה של תנועות כאשר הם עוברים בשביל שנועד לשחרר את הנתיבים החסומים ולאפשר לגוף ולמוח להתמקד מחדש.

מערכת החינוך בישראל מבינה כיום כי שיטות לימוד קלאסיות ומובנות כבר לא יכולות לעמוד בודדות בעולמות הפנאי וההנאה המתקדמים במהירות וזקוקים לריענון ולשינוי כל העת. יכולות הריכוז של ילדים מאתגרות יותר ויותר את המערכת ודורשות ממנה להתאים עצמה אליהם בשיטות עדכניות ופעילויות שמשלבות תנועה, הוצאת אנרגיה, תכנון וביצוע. אם הפעילות יכולה לשלב גם את שאר חבריו של הילד ולעודד מעורבותם, הרי שבהיבט החברתי הרווח הוא כפול.

מדבקות הפעילות של "מדבקידס" עונות בדיוק על הצורך הזה ומביאות את הבשורה האנרגטית לילדים.

מורות ואנשי חינוך, ביניהם גם אנשי החינוך המיוחד,  שהתנסו בשילוב הפעילות החדשה במסגרות שלהם, מעידים כי מדובר במתחם הפעילות המרענן והמקורי ביותר שאליו נחשפו הילדים, וכיום נדמה שאי אפשר בלעדיו. האפשרות לשמור על מעורבות הילד בפעילות לאורך זמן, גם בזמן שחבריו מתמודדים בעצמם במסלול, ואף העידוד שלו לחשוב כיצד הוא מסיים את המשחק, מתכנן את צעדיו במהירות ומבצע בלי להתבלבל, לא משתווה לשום שיטת לימוד שלפניה -המשלבת פעלתנות שכזו. בתי ספר וגני ילדים שאימצו את הפעילות נהנים בהחלט משעות רבות של הנאה המביאה איתה שיפור מוטורי ושיפור של הקשב והריכוז, ילדים והורים מרוצים, חוויית הצלחה חדשה וחיזוק הבטחון העצמי ותחושת המסוגלות של כל אחד.

״תלמיד שלי אמר לי בגאווה: ״על המסלול, אני יכול הכל״, מספרת לנו ענת, מורה בכיתה א במרכז הארץ. ״החיוך על פניו – כשסיים את המסלול, שווה עולם״.    

יונית מנחם יודעת מתוך ניסיון רב השנים שלה עם פעילויות לילדים, כי טווחי הגילאים השונים מצריכים פתרונות שונים ולכן פיתחה 3 פתרונות של מסלולים לגילאים שונים:

מסלול רצפה חושי מוטורי בחינוך הרגיל ובחינוך המיוחד מדבקות פעילות חכמות המייצרות מסלול גדול שיושב במסדרונות בית הספר או בכל מקום אחר שבית הספר מחליט עליו, ומייצר עולם של הנאה, התפתחות ויכולות לילד.
שטיחי מסלול לגני ילדים עובדים בעיקר על מוטוריקה גסה, שיתוף פעולה, הנאה, תיאום בין תנועות הילד, זיהוי אותיות, מספרים וכיוונים ופיתוח שיווי משקל. בנוסף שטיחי המסלול מתאימים גם לילדים בעלי קושי בויסות חושי, מוטוריקה גסה וקשב וריכוז.
שטיח ידיים ורגליים משחק ספורטיבי מעולה לגדולים ולקטנים! סוף סוף הילדים יוצאים מן המסכים ומזיזים את הגוף. הילדים עושים ספורט מבלי להרגיש בכך ומפעילים את כל שרירי הגוף. בנוסף, המשחק מפתח קורדינציה, קשר עין יד,קשר עין רגל, חיזוק חגורת הכתפיים, שיווי משקל, מוטוריקה גסה ועוד.

שלל הפתרונות הללו הותאמו בדיוק למערכת שעוטפת אותם ולכן מערכות חינוך שיקדימו לספח את הפעילות יהיו חלק מעולם מפותח ומתקדם יותר. הפעילות יכולה להיות תחליף מצוין לשיעורי ספורט אינטראקטיביים, חדשניים, מעניינים, היא יכולה להיות פתרון לפעילות חוץ מעניינת, לשיעורי העשרה וגם להיות חלק מפעילות בהפסקות של הילדים. יש המון אפשרויות לשימוש במשחק זה ולשילובו ביום יום של הילדים. הילדים שלנו, בעידן שלנו זקוקים לפתרונות חדשים, יצירתיים ומאתגרים יותר.

לבירור על השיטה החדשה ופתרונות הפעילות החדשות למוסדות ניתן להשאיר פרטים ליונית מנחם בטלפון

0722289928

לאתר: https://www.madbekids.com

לצפייה בסרטון הפעילות וכניסה לעולם שלנו לחצו כאן: