fbpx
  • 14 באוגוסט 2022
 מחקר חדש חושף: כמות האנשים שחווים דיכאון וחוסר סיפוק מחייהם גדל כל שנה.

מחקר חדש חושף: כמות האנשים שחווים דיכאון וחוסר סיפוק מחייהם גדל כל שנה.

על פי מחקר שנעשה באוניברסיטת הארוורד 74% מאנשים מעבירים חיים שלמים בלי לבחור בעצמם, נותנים לחברה, להורים או לכל גורם אחר להחליט איפה יעבדו, מה ילמדו או מה יעשו בחיים.

שי עדיקה, אחד מהמאמנים המובילים בישראל מסביר בראיון מיוחד מהי הדרך אל האושר.

שי, גדלת לאחת המשפחות המפורסמות והחזקות בירושלים, אך למרות כל זה, לא היית מאושר ?

נולדתי למשפחה מאוד עמידה בירושלים, מבחוץ, נראה שיש לי הכול, אך בפועל היה חסר לי את הדבר הכי חשוב !

אושר אמיתי. לקום כל בוקר עם הרגשה של סיפוק ותכלית ולדעת שאני עושה מה שאני רוצה לעשות ולא מה שבוחרים עבורי.

כל מה שרציתי זה לחיות את החיים על פי הדרך והרצונות שלי !

תקופה ארוכה זה היה נראה כמו סיפור מהאגדות, משהוא שאולי אני אף פעם לא אשיג. כל החיים בחרו בשבילי, מתי לקום, איפה לעבוד, מה ללמוד, ללכת עם ה"זרם".

מה שכולם עושים, הדרך שבה כולם בוחרים ופשוט לוותר על כל העקרונות שלי ולהתאים את עצמי לכולם… תקופה מאוד ארוכה עשיתי את הדברים שרצו ממני, כביכול בשבילי. ולמעשה כל מה שרציתי לעשות באמת, זה לברוח…

אני מאמין שזה קורה לכולנו, שבוחרים עבורנו כמעט כל דבר שאנו עושים. זה יכולה להיות המשפחה, החברים, הסביבה, התקשורת…

האמת, אני לא מאשים. בתור הורה אנו רוצים את הכי טוב עבור ילדינו, אז לא במודע אנו "מכוונים" אותם על פי הדרך, הדעות והניסיון שלנו, שנכונים עבורנו… מבלי להתחשב בדבר מאוד חשוב. הדעה, היכולות, האופי  והרצון שלהם ! שהוא למעשה הכי חשוב.

מה הכי מטריד אותך בחברה שלנו היום ?

אני הכי מוטרד מזה שאנשים יודעים שלא טוב להם, יודעים שהם חייבים לשנות אך לא עושים דבר עם המידע הזה ! הם פוחדים "להיכשל" אך לא מבינים שה"כישלון" הזה הביא אותי לאן שאני היום, הכישלון מותיר לנו שני ברירות, להשאר למטה או או לקום מחדש ולעשות הכל כדי להצליח !

עם כל המידע שיש היום, מידה זה לא הבעיה, מבחירה הם ממשיכים לחיות חיים שהם לא אוהבים, כועסים על עצמם ועל כל העולם בנוגע למצב בו הם נמצאים ולא עושים שום פעולה כדי לשנות אותו, כואב לי כי שינוי הוא די פשוט, דורש עבודה קשה אך יש דרך ברורה.

מה הדבר שמפחיד אותך הכי הרבה ?

הדבר שהכי מפחיד אותי זה להגיע לגיל 70, להביט אחורה ולהתחרט שלא עשיתי את מה שרציתי לעשות. שחייתי חיים שלא אני בחרתי.

ועזוב אותי, עשיתי את השינוי הזה כי יותר מפחיד אותי שהילדים שלי יחיו חיים שלא הם בחרו בעצמם! שלא יעברו את מה שאני עברתי, הבלבול והתסכול! וחלילה יתעוררו מאוחר מידי.

יש לי חמישה ילדים, שאני כל יום מלמד אותם להקשיב ללב שלהם! לתחושות הפנימיות שלהם! לרצונות שלהם! אני מלמד אותם לשאול את עצמם את השאלות הנכונות .ונותן להם את הכלים להבין שכל התשובות שאותם הם צריכים, נמצאות בתוכם! רק צריך לדעת להקשיב להן , בלי הסחות דעת. ולעזור להם לבחור בעצמם ורק לכוון אותם למקום בו הם רוצים להיות. ולהיות להם אוזן קשבת ולתת תמיכה ואהבה.

פחד יכול לשתק אותנו אך אני "משתמש" בו כדלק, כמניע לעבר החיים שאני רוצה שיהיו לי, לעבר המטרות שאני מציב לעצמי כל מוצ"ש. וזה מה שאני מקנה גם למשפחתי, למתאמנים ולכול הסובבים אותי.

מה גרם לך לעזוב הכול ולעשות צעד שהרבה מפחדים לעשות ?

כאשר הגעתי למצב שבו אני קם כל בוקר בלי אנרגיה, עם הרגשה שאני רוצה שהיום כבר יעבור ואני אגיע הביתה, למשפחה. מצאתי את עצמי ממתין שהשבוע יעבור ושיגיע יום שישי שאוכל לנוח… אז אמרתי לעצמי , לעזאזל, למה החיים שלי צריכים להיות כאלה! אני רוצה להיות מאושר! אני רוצה לקום כל בוקר ליום שאני מאוהב בו, לעבודה שאני לא אקרא לה עבודה, כי זה הדבר שאני הכי רוצה לעשות! לאהוב את כל השבוע ולא רק את יום שבת ! הרי זה לא הגיוני להנות רק יום אחד ולסבול שישה !

הבנתי שהחיים יקרים מידי ואם אני לא אעשה את מה שצריך ואשלם את המחיר כדי ליצור לעצמי, את החיים הכי טובים שיש. כלום לא שווה! כדי להיות האבא והבעל הכי טוב. אני צריך להיות מאושר, ומאושר מבחינתי זה לחיות חיים של סיפוק, הגשמה !

וזה בדיוק מה שאני עושה היום, מאמן אנשים ליצור את יצירת המופת של חייהם.

למה לא ללכת לפסיכולוג ודווקא לבחור בך ?

אני ממש לא הולך לזלזל בפסיכולוגים, כבודם במקומם מונח, פשוט אנחנו עובדים בצורה שונה, בעוד אצל פסיכולוג עיקר התהליך מתבסס על הקשבה אצלי באימון עובדים שני התהליכים במקביל , אחד של הקשבה והשני של הנעה  מאסיבית לפעולה. חלק הכרחי לכל אחד שרוצה לעשות שינוי.

בגלל כל מה שעברתי בחיים הן בצד העסקי והאישי בשילוב הידע והנסיון האימוני שיש לי אני יודע בדיוק ללחוץ על "הכפתור" הנכון ולהניע כל מתאמן לתוצאה אישית רצויה בזמן קצר על ידי ביסוס חזק של הפעולות, ההחלטות והרצונות של המתאמן. מומחה בבניית כוח רצון ויכולות התמדה שידחפו אותו לעבר כל מטרה שיציב לעצמו.

שי עדיקה "להיות ולהישאר בעשיה, לעשות את מה שאתם חולמים  בלי לתת לאף גורם חיצוני לומר לכם אחרת."

מה הביא אותך לעשות את השינוי ?

השינוי שלי החל אפילו מבלי שכיוונתי אליו. איך אומרים "ניכפה" עליי לעצור ולעשות התבוננות פנימית.

אני אסביר, במירוץ "חיי" אחר פתיחת עסקים, יותר נכון "בריחה" עברתי תאונת דרכים שבעקבותיה נאלצתי לשבת שנה שלמה בבית, מושבת עם 100% נכות לשנה ,אהה ושכחתי להוסיף…4 ילדים ועוד אחד בדרך…

אז מכורח הנסיבות שאליהן הגעתי, למעשה זכיתי בהתבוננות עצמית שהרבה לא זוכים לה. פשוט עם כל יום שחלף, הבנתי כמה אני לא מאושר בדרך שבה בחרתי, במירוץ אחרי הכסף.

שלמעשה לא הייתי בכלל מאושר! קיבלתי פתאום הארה שאני יודע בדיוק מה עליי לעשות על מנת להוביל את עצמי ויותר חשוב את המשפחה שלי , למסלול של אושר וסיפוק.

שמתי לב שהייתי קם כל בוקר חסר אנרגיה ופשוט ממתין שהשבוע יעבור כדי "לנוח". הבנתי שעלי לעשות משהו אחר אך לא יכולתי לשים עליו את האצבע, עד לאותו המקרה שגרם לי להתבוננות עצמית מטורפת.

ידעתי שעלי לעשות משהו כדי לצאת מהלופ שהייתי בו !

היום אני פה במטרה לעזור לכמה שיותר אנשים להשיג חיים מאושרים ולחיות בהגשמה עצמית, על פי רצונותיהם בתחום האישי והעסקי.

אם לעשות שינוי זה פשוט, למה כולם לא עושים אותו ?

שינוי הוא פשוט, אך לא קל !

כמו מתכון של עוגה, יש דרך פשוטה אך זה לא בהכרך שהדרך תהיה קלה, קל זה להישאר באזור הנוח, המוכר. פחד שמשתק, שיח עצמי שלא נותן מנוח שהוא בעצם מנגנון של המוח לשמור עלינו.

אנשים מעדיפים לא לקחת סיכונים ולא מבינים בזה שהם לא לוקחים סיכון עכשיו, הם בעצם מסכנים את העתיד שלא במודע, אנשים "תקועים" בלופ של החיים ולא מצליחים להבחין שרק אם יעשו צעד אחד קטן בדרך החדשה זה יצור מומנטום לכיוון אליו הם שואפים להגיע.

הכי גרוע זה האגו של האדם, מחשבה שלא נותנת לאדם לעשות כלום, להישאר במקום ולרוב ללכת אחורה, מה יגידו עלי, איך אני יראה, איך אני ישמע…דבר שאנחנו נותנים לו משקל עצום, דבר שמונע מאיתנו לעשות כל צעד לעבר עתיד טוב יותר.

אני תמיד אומר, מי שרוצה שינוי, שינוי אמיתי חייב מישהו כמו מאמן שיעזור לו להגיע לשם, ושלא תטעו, מאמן יכול להיות חבר, בן משפחה או סתם אדם שכבר הגיע לאן שאתם רוצים להגיע. רק להעיף את האגו מהחלון ולבקש עזרה !

מה הדבר שגורם לאנשים לעמוד במקום ולא להגיע לחיים מאושרים ומספקים ?

 

עם יד על הלב, הגורם אשר אתו אנחנו נלחמים ביום יום, הדבר שצריך להשתנות, הוא אנחנו !

מה אתה חושב, הבעיה היא העולם החיצוני או הדרך בא אנחנו רואים ומפרשים את העולם ?!

מה באמת עוצר אותנו, הנסיבות או המחשבות שלנו לגבי הנסיבות ?!

לצערי, אנחנו בתפקיד השומר, בנינו לבין החיים האידיאלים שאנחנו רוצים.

אנחנו אלה שמחבלים במטרות, בחלומות, ברצונות ויוצרים את הפער בין הרצוי למצוי. בעוד שאנחנו מפנים אצבע מאשימה לכל עבר חוץ מהמקום הנכון.

האמת, אני הבנתי מזמן, "המלחמה"  היא לא נגד העולם, אנחנו "במלחמה" נגד עצמינו !

שי, איזה עצה אתה יכול לתת לקוראים שלנו ?

הטיפ הכי חשוב שאני יכול לתת להם זה פשוט לעשות ! להיות ולהישאר בעשיה, לעשות את מה שאתם חולמים  בלי לתת לאף גורם חיצוני לומר לכם אחרת.